Співпраця з бібліотеками. Новий курс на зміцнення місцевого самоврядування в Україні

Кінець літа видався насиченим для нашої організації і приніс старт новому цікавому проекту ПУЛЬС , який відкриває ще один напрямок діяльності у сфері громадянської освіти. Проект  ПУЛЬС  виконується Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) в партнерстві з Асоціацією міст України (АМУ), Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Він направлений на посилення спроможності об’єднаних територіальних громад (ОТГ), надання можливостей для їхнього формування та подальшого стабільного розвитку; спрямований на інформування та залучення громадськості до процесу реформ децентралізації.

В Мелітопольському районі проект ПУЛЬС буде реалізовано Мелітопольською центральною районною бібліотекою та громадською організацією “Українська асоціація міст, що навчаються”. На початок підготовки до участі у цьому проекті в Мелітопольському районі не було створено жодної ОТГ, але ми вирішили долучитися до цього процесу, щоб допомогти пришвидшити процеси децентралізації в нашому районі і саме за рахунок просвітницької роботи бібліотечних установ району. Саме Центральна районна бібліотека має для цього необхідний потенціал. Чому саме наша команда – бо ми маємо попередній досвід успішної спільної роботи в проектах щодо розвитку бібліотек як культурно-освітніх центрів та популяризації цінності освіти дорослих (в т.ч. і з питань громадянської освіти) і маємо бажання продовжувати разом цю суспільно-корисну діяльність.

Що таке децентралізація? Що чекає на об`єднані громади? Чи виграють люди від реформи? Яку функцію будуть виконувати бібліотеки в новостворених громадах? Яка роль бібліотекарів і громадських активістів в інформуванні населення? Саме ці питання стали основними під час 4-денного семінару бібліотекарів та громадських діячів зі всієї України, який з 14 по 17 серпня проходив в Чернігівській міській бібліотеці ім. М. Коцюбинського під гаслом «Моя громада мій добробут».Мелітопольщину на ньому представляли заступник голови ГО «УАМН» Наталя Іванова та бібліограф Мелітопольської центральної районної бібліотеки Ганна Бондаренко.

На навчання до Чернігова з’їхались 28 представників з різних куточків України: з Хмельницької, Одеської, Запорізької, Луганської, Донецької, Рівненської та Чернігівської областей. Учасників було відібрано на конкурсній основі. Кожна команда включала представника громадського сектору та бібліотекаря.

Під час навчання-тренінгу учасники отримали відповіді на свої питання, виконували практичні завдання, спілкувалися з представниками уже створених громад, обговорювали проблемні ситуації, та обмінювались думками з експертами.

Тренери Любов Квасюк та Юрій Пасочник в доступній та динамічній формі донесли до учасників інформацію про основи децентралізації, форми проведення заходів та механізми залучення громадян. Вони доклали багато зусиль для того, щоб учасники семінару по його завершенню стали справжніми експертами з децентралізації. За думкою організаторів навчання ефективним комунікатором у даному питанні є саме представники бібліотек та громадських організацій. Адже вони працюють безпосередньо з громадськістю і тому зможуть якнайкраще донести інформацію до мешканців своїх населених пунктів. Це дасть можливість ознайомити суспільство з перевагами створення та розвитку ОТГ.

Корисним було рішення організаторів долучити до проекту представників як з вже сформованих ОТГ так і з тих регіонів, де процес формування ОТГ знаходиться ще на початковому етапі. Це дало можливість учасникам отримати не тільки теоретичні знання, а і поділитися практичним досвідом впровадження реформи.

Великий акцент було зроблено на роботі зі ЗМІ. Позаяк, ретранслятором будь-яких змін чи то в країні, чи то в громаді є саме засоби масової інформації. Так, Тамара Козицька керівник Хмельницького піар-офісу сучасних бібліотек зауважила: «Якщо ви провели захід, про який суспільство не почуло –  вважайте,  що його не було».

В якості однієї з інтерактивних форм роботи було використано формат “Живої бібліотеки”, коли в ролі “живих книг” виступили представники Чернігівського регіонального відділення АМУ – виконавчий директор Михайло Литвин та регіональні консультанти Дмитро Іванов, Микола Силенко, Валерій Воробей, а також начальник відділу культури, молоді та спорту Кіптівської ОТГ Ірина Дубик. Експерти і представники вже створених ОТГ радили не зволікати створювати власні громади, бо це дає більше можливостей.

І вже з жовтня місяця бібліотечні працівники впроваджуватимуть ряд інформаційно-просвітницьких заходів в своїх громадах, щоб допомагати людям розібратися в особливостях децентралізації, зруйнувати стереотипи, не чекати примусового об’єднання, втрачаючи час для розвитку.

Участь в цьому проекті в черговий раз доводить, що бібліотека трансформуючись у сучасний інформаційний пункт є незамінною складовою в структурі кожної об’єднаної територіальної громади (ОТГ).

Кого цікавить дана тема, хто реально вболіває за створення об’єднаних громад на Мелітопольщині і бажає взяти участь у заходах та запропонувати свої ідеї, контактуйте з нами та з бібліотекарями Мелітопольської центральної районної бібліотеки.

Залиште коментар