Навчання впродовж життя як спосіб залучення людей похилого віку до активного життя міста

24 травня 2018 року на базі Коворкінг-центру бібліотеки ім. М. Горького відбувся  Круглий стіл «Посилення участі людей поважного віку в процесах прийняття рішень та розвитку громади», організатором якого виступила Благодійна організація «Соціальний фонд». До проведення круглого столу долучилась також і громадська організація «Українська асоціація міст, що навчаються», тренер якої Однорог Тетяна виступила модератором заходу. Мета заходу – актуалізація проблем людей старшого віку, їх комунікації з владою та обговорення шляхів підвищення рівня їх участі в житті громади шляхом надання сталих освітніх послуг. У заході взяли участь 18 осіб з числа представників влади, провайдерів освітніх послуг для людей поважного віку та інші зацікавлені особи.

Сьогодні спостерігається тенденція до «старіння нації». За інформацією Головного управління статистики у Запорізькій області, станом на 1 січня 2018 року, чисельність мелітопольців віком від 60 років становить 23 %, і за прогнозами вчених, кількість людей третього віку у світі зростатиме.

Так, голова БО «Соціальний фонд» Любов Кучина зазначила: «кожен п’ятий українець – літня людина, якій необхідна допомога в  раціональному плануванні постпрофесійної і постродинної фаз життя. Цей процес може бути складним, супроводжується переживаннями, пасивністю, погіршенням фізичного стану тощо.  Покращити ситуацію може активне довголіття. У багатьох країнах світу відкриті спеціальні курси, навчальні центри, народні університети та факультети для літніх людей».

Вперше в Україні було проведено дослідження щодо способів взаємодії людей похилого віку з органами місцевого самоврядування, результати якого презентувала тренер ГО «Українська асоціація міст, що навчається» Тетяна Однорог. Дослідження показало, що 83% людей похилого віку бажають брати участь у житті та розвитку  громади, але 40 % з них не знають, як це роботи. До того ж і люди похилого віку і представники органів місцевого самоврядування визначають низку перепон та проблем під час комунікації. При цьому представники обох цільових аудиторій зазначили, що значну частину цих перепон та проблем можливо подолати шляхом навчання людей похилого віку комп’ютерній грамотності та інструментам он-лайн комунікації з органами місцевого самоврядування.

З огляду на це була розроблена навчальна програма громадянського освітнього курсу-практикуму «Інформаційно-комунікаційні технології в розвитку громадянських компетентностей та сприянні соціальній активності людей похилого вік», яку презентувала Однорог Тетяна.

Організатори заходу підкреслили, що програми навчання можуть бути варіативними, й враховувати регіональний компонент, особливості та потреби групи. Учасники круглого столу зазначили, що подібна програма має бути сталою й фінансуватись з місцевого бюджету. До того ж вони означили низку актуальних тем та напрямів навчання для людей похилого віку. Наприклад, окрім, комп’ютерних, доречними були б й мовні курси,  практикуми економічних знань тощо. Учасниця заходу Ірина Сінделі висловила пропозицію про необхідність знань та формування компетенцій щодо розрахунку субсидій, плати за комунальні послуги, пенсійних виплат. Всі учасники заходу висловили сподівання,  що невдовзі освіта дорослих стане особливою цінністю і для людей похилого віку і для кожного мелітопольця.

Враховуючи те, що в 2016 році м. Мелітополь приєдналося до Глобальної мережі ЮНЕСКО міст, що навчаються, основною метою якої є провадження практики навчання впродовж життя, а 11 січня 2018 року прийнята Стратегії державної політики з питань здорового та активного довголіття населення на період до 2022 року, серед завдань якої визначено формування політики навчання впродовж життя з метою залучення громадян похилого віку до участі в освітніх процесах, розширення можливостей оволодіння новими професійними та загальноосвітніми навичками, зокрема, у сферах сучасних комунікацій, комп’ютерної та інформаційної грамотності, учасники круглого столу запропонували ініціювати включення до Стратегії розвитку міста одним з пріоритетних напрямків навчання впродовж життя.

Подібні Круглі столи проводяться в містах України – Вінниці, Львові, Миргороді, Сумах, Черкасах та Чернігові. Захід в рамках проекту «Єднання поколінь на користь громади», який реалізується ГО Центр «Поділля – Соціум» за підтримки «Програми сприяння громадської активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється PACT в Україні.