Творимо майбутнє своєї громади разом: фінальний захід другого раунду проекту ПУЛЬС в Мелітопольському районі

17 липня в Новенській сільській бібліотеці (Мелітопольський район) Громадська організація «Українська асоціація міст, що навчаються» спільно з Мелітопольською центральною районною бібліотекою за підтримки та сприяння Новенської сільської ради провели Open Space на тему «Творимо майбутнє своєї громади разом», який підвів підсумки другого раунду проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС).

Зустріч у форматі відкритого простору з вивчення досвіду успішних практик у новостворених ОТГ Запорізької області, можливостей залучення додаткових ресурсів на розвиток громади, перспективних напрямків розвитку та співпраці представників різних секторів, а також активізації участі мешканців у розвитку власної громади пройшла із залученням консультантів Офісу реформ у Запорізькому регіональному відділенні Асоціації міст України, зокрема  консультантом з юридичних питань Маргаритою Трипольською,  консультантом з бюджетних питань Олександрою Оляніною та консультантом з комунікацій Наталією Федоровою.

Надати корисних консультацій та поділитися досвідом реалізації проекту ПУЛЬС в інших областях України в рамках проведення відкритого простору приїхали представники Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів IREX/Україна з Києва – менеджер проекту Любов Квасюк та координатор проекту Тетяна Дементьєва.

Спілкуватися про ідеї, що можуть змінити життя людей у громаді, озвучити потреби та проблеми жителів Новенської сільської ради, а головне – шукати шляхи їх вирішення до бібліотеки завітали активні мешканці Мелітопольського району. З населених пунктів Новенської сільської ради – села Нове і села Данило-Іванівка, та Терпінівської сільської ради – села Спаське прийшли представники закладів культури та освіти, сільської ради, активні пенсіонери, а також були присутні представники незайнятого дорослого населення, яких цікавили питання подальшого місцевого розвитку, зокрема у зв’язку з впровадженням  реформи децентралізації. В процесі роботи до всіх присутніх доєднався і голова Новенської сільської ради Валентин Вікторович Бутенко, який додав емоційності проведенню зустрічі одразу привітавши присутню на заході завідуючу сільським клубом Наталю Василівну Копил з днем народження.

Організатори та ведучі заходу – заступник голови ГО «УАМН» Наталя Іванова та бібліограф Мелітопольської центральної районної бібліотеки Ганна Бондаренко на початку зустрічі наголосили на тому, що спілкування у форматі відкритого простору, який спонукає до творення нових ідей та думок, має відбуватися за певними принципами та правилами, але основне з них те, що існує одне попередження  Open Space – «Будьте готові до сюрпризів». Це попередження стосується того, що все те, що учасники “Open Space” знали до сьогодні, старі ідеї та їх улюблені уявлення з цієї тематики, все що вірно і що ні – треба відкласти подалі на час проведення цього заходу. І саме так в нашому випадку і сталося – сюрпризів було багато.

Після представлення тематики та структури заходу, ведучі провели знайомство присутніх, щоб всі могли коротко презентувати себе, свій досвід та очікування від зустрічі. Введення в тему розмови зробила консультант з юридичних питань Офісу реформ у Запорізькому регіональному відділенні Асоціації міст України Маргарита Трипольська, яка розкрила основні засади реформи децентралізації, поділилася досвідом успішних громад області та закликала всіх учасників ставати активними творцями свого майбутнього. Продовжила знайомство з особливостями формування бюджетів населених пунктів за умови децентралізації Олександра Оляніна – консультант з бюджетних питань. Багато питань та обговорень можливих шляхів для подальшого розвитку Новенської громади виникло в процесі розмови. Голова сільської ради зауважив на тих досягненнях, які вже вдалося зробити, але й поділився своїми роздумами щодо труднощів, які спіткали Новенську сільську раду на шляху до реалізації Перспективного плану формування територій громад Запорізької області протягом останніх двох років. Дуже палкою вийшла розмова з консультантом з комунікацій Наталією Федоровою, яка наголосила на важливості комунікаційної складової у процесах розвитку територій.

Жвава дискусія точилася навколо трьох основних питань зустрічі, які було заплановано провести у форматі групової роботи, але шквал емоцій неможливо було стримати і весь процес обговорення пройшов у загальному колі. Присутні намагалися знайти відповіді на такі питання подальшого розвитку громади: «Способи активізації залучення мешканців громади до процесу місцевого розвитку»; «Можливості залучення додаткових ресурсів для розвитку громади» та «Заклади освіти та культури у процесах розвитку громади».

Менеджер проекту ПУЛЬС Любов Квасюк зауважила на тих напрацюваннях, які вже має проект, враховуючи його роботу в більш ніж 50 громадах по всій Україні, а також закликала всіх присутніх активніше залучатися до громадського життя.

Наприкінці зустрічі заступник голови ГО «УАМН» Наталя Іванова подякувала всім учасникам за активну роботу та поділилася з присутніми новинами з діяльності Української асоціації міст, що навчаються, а саме анонсувала новий проект «Соціальне підприємство «Центр освіти дорослих» – інструмент реалізації концепції «місто, що навчається», який реалізовуватиметься з липня цього року за підтримки DVV International в Україні та сприяння Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини. Цим проектом передбачено проведення освітніх програм, в тому числі тих, що будуть цікаві присутнім – «Бібліотека – культурно-освітній центр громади» та – «Основи проектного менеджменту в місцевому самоврядуванні», адже освіта впродовж життя – надійний інструмент та спосіб для ефективного місцевого розвитку.

В атмосфері активного обміну думками, іноді в палких суперечках, дуже швидко сплинув відведений для зустрічі час. Запрошеним спеціалістам вже було необхідно вирушати до інших, запланованих на цей день заходів, а мешканці громади були готові продовжувати спілкування. Отже, такі зустрічі, як показав досвід вже двох раундів реалізованих заходів проекту ПУЛЬС, дуже потрібні не лише для підвищення інформованості людей про процеси децентралізації, але й можуть розглядатися як дієвий механізм залучення мешканців до суспільного життя громади.

Хочете творити зміни у своїй громаді разом з нами – долучайтеся до активної громадської роботи та робіть життя громади кращим!

Захід відбувся у межах проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який виконується Асоціацією міст України (АМУ) в партнерстві з Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів IREX/Україна за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

У Мелітопольському районі проект впроваджується Мелітопольською центральною районною бібліотекою в партнерстві з Громадською організацією «Українська асоціація міст, що навчаються» за підтримки та сприяння Новенської сільської ради.