Тренінг «Розвиток соціальних підприємств: досвід та перспективи» – перший крок до створення та реєстрації Соціального підприємства «Центр освіти дорослих»

1-2 серпня 2018 року в офісі Громадської організації «Українська асоціація міст, що навчаються» панувала майже магічна атмосфера – там кипіла робота практичної майстерні щодо створення та реєстрації Соціального підприємства «Центр освіти дорослих» в Мелітополі.

Саме таке відчуття викликала робота на тренінгу «Розвиток соціальних підприємств: досвід та перспективи» від досвідченого експерта з розвитку соціального підприємництва, заступника виконавчого директору БО «Світло надії» (м. Полтава), ментора DVV International в Україні з напрямку розвитку соціального підприємництва Романа Дрозда.

Ще в липні за проектом «Соціальне підприємство «Центр освіти дорослих» – інструмент реалізації концепції «місто, що навчається» було заплановано проведення консультацій з експертами щодо відкриття соціального підприємства «Центр освіти дорослих». І ось 31 липня до Мелітополя прибув знаний фахівець у цій галузі, щоб протягом двох насичених днів допомогти членам проектної команди ГО «УАМН» знайти відповіді на всі складні питання, що виникають у процесі підготовки до відкриття та реєстрації соціального підприємства «Центр освіти дорослих» в Мелітополі. Адже в нашому місті – це буде перший приклад існування такого виду підприємства, а в Україні – це буде перше соціальне підприємство у галузі освіти впродовж життя.

Задля якісної підготовки до тренінгу, членами проектної команди було опрацьовано надані експертом напередодні документи щодо можливих варіантів реєстрації соціального підприємства та особливостей його майбутньої роботи за різними організаційно-правовими формами, що сприяло більш глибокій та професійній роботі в подальшому.

Робота в перший день тренінгу була присвячена загальному огляду досвіду соціального підприємництва в Україні та світі, а також учасники більш детально зупинилися на досвіді роботи конкретних соціальних підприємств Львова, Житомира, Львова та Миргорода і Полтави. Завершився перший день детальним вивченням форм юридичної реєстрації соціальних підприємств та діючої нормативно правової бази задля якісної підготовки до реєстрації членами ГО «УАМН» соціального підприємства «Центр освіти дорослих».

Роботу на другий день тренінгу розпочали із з’ясування питань фінансового планування та управління соціальним підприємством. Особливо багато питань виникло з приводу особливостей фінансової звітності соціального підприємства. Завершили роботу першої половини другого дня за напрацюванням можливих шляхів побудови ефективного партнерства з місцевою владою та можливості залучення ресурсів від органів місцевого самоврядування для роботи соціального підприємства. Після обіду весь час було присвячено розробці стратегії розвитку соціального підприємства «Центр освіти дорослих», визначали  напрямки його подальшої діяльності та розвитку.

В ході тренінгу тренером були використані різні методи: презентація, обговорення, керовані дискусії, мозковий штурм, робота в малих групах,  практичні вправи, щоб забезпечити активне залучення всіх учасників до процесу навчання.

У підсумковій сесії  багато питань стосувалося можливостей продажу освітніх послуг різним видам кінцевих споживачів та розробці детального бізнес-плану і фінансової звітності соціального підприємства. Ці, та інші питання у членів проектної команди ГО «УАМН» є можливість вирішити за допомогою наступних дистанційних консультацій.

Тренер професійно направляв роботу команди, органічно поєднуючи різні методи роботи та дотримуючись запланованої програми, але мав змогу приділити більше часу тим питанням, до яких учасники виявляли більше уваги та зацікавленості.  Високий рівень мотивації учасників до навчання сприяв створенню атмосфери комфорту та злагодженості.

Проведення тренінгу та додаткових телефонних консультацій сприяло досягненню запланованих результатів – розроблено статутні документи для реєстрації СП ЦОД, а також розроблено проект Стратегії розвитку соціального підприємства «ЦОД» на 2018-2021 рр.

Наступним кроком до створення та реєстрації Соціального підприємства «Центр освіти дорослих» буде пошук та відбір партнерських громадських організацій, які стануть засновниками майбутньої Громадської спілки «Соціальне підприємство «Центр освіти дорослих».

Проект «Соціальне підприємство «Центр освіти дорослих» – інструмент реалізації концепції «місто, що навчається» впроваджується в місті Мелітополі та Мелітопольському районі Громадською організацією «Українська асоціація міст, що навчаються» за підтримки DVV International в Україні та сприяння Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.