Старт проведення дослідження освітніх потреб дорослого населення

В серпні 2018 року Громадська організація «Українська асоціація міст, що навчаються» розпочала проведення дослідження освітніх потреб дорослого населення Мелітопольщини в рамках реалізації проекту «Соціальне підприємство «Центр освіти дорослих» – інструмент реалізації концепції «місто, що навчається». Дослідження складається з серії фокус-груп з метою поглибленого вивчення освітніх потреб дорослого населення нашого міста та анкетного опитування. З метою проведення анкетного дослідження було розроблено друкований варіант анкети та онлайн-опитувальник, які розповсюджуються через соціальні мережі та у співпраці з підприємствами та організаціями нашого міста. Загальну координацію проведення дослідження команді ГО «УАМН» допомагає здійснювати досвідчений фахівець, професійний соціолог, директор ТОВ «Центр стратегічного розвитку територій» Андрій Орлов.

Перша з чотирьох запланованих зустрічей у форматі фокус-групового дослідження в межах проведення моніторингу освітніх потреб окремих категорій дорослого населення міста Мелітополя відбулася 29 серпня на базі Центральної міської бібліотеки імені М.Ю. Лермонтова.

Свої думки з приводу подальшого розвитку сфери освіти дорослих на засіданні фокус-групи висловлювали представники провайдерів освітніх послуг для дорослого населення, а також представники організацій-партнерів ГО «УАМН», які також визнають цінність освіти протягом життя та в своїй діяльності впроваджують освітні заходи. Модераторами заходу виступили заступник голови ГО «Українська асоціація міст, що навчаються» Наталя Іванова та тренер організації Тетяна Однорог.

Серед учасників зустрічі були представники закладів освіти та культури – централізованої бібліотечної системи, Мелітопольського міського краєзнавчого музею, профільних органів місцевого самоврядування (управління освіти, молоді та спорту, соціального захисту населення), міського Центру зайнятості, Територіального центру соціального обслуговування, навчальних закладів формальної та неформальної освіти міста, громадських організацій.

Наступна фокус-група відбулася наступного дня 30 серпня о 9.00 в тому ж привітному приміщенні читальної зали Центральної міської бібліотеки імені М.Ю. Лермонтова. До участі в ній було запрошено представників дорослого населення міста у віці 55+.

Проведення фокус-груп було заплановано провести динамічно, за півтори – дві години. Сценарій було розроблено у відповідності до загальноприйнятої методики їх проведення. Задля якісної підготовки до модерації фокус-групи та забезпечення комфортної атмосфери, зі всіма учасниками заздалегідь було обумовлено тематику проведення фокус-груп та приблизний склад групи, що в подальшому сприяло швидкому встановленню довіри та налагодженню ефективної співпраці.

Основна вимога якісного проведення фокус-групового дослідження –  забезпечити групову динаміку, створити атмосферу, в якій кожен учасник може вільно висловлювати свою думку – була виконана. У висловлюваннях всі учасники були відвертими та щирими, що сприятиме кращому відтворенню в аналітичному звіті реальної картини стану та перспектив розвитку сфери освіти дорослих у нашому місті.

Місце для проведення фокус-групового дослідження у читальній залі Центральної міської бібліотеки ім. Лермонтова було обрано не випадково. Окрім зручності за оснащенням та за логістикою локація додатково є місцем, в якому вже відбувалося багато подібних активностей щодо популяризації цінності навчання протягом життя, тому місцевим мешканцям було і зручно добиратися до місця проведення заходу і одразу саме місце налаштовувало на тематику заходу. До того ж, централізована бібліотечна система міста є надійним партнером ГО «УАМН» у проведенні заходів з освіти дорослих, і завжди охоче відгукується на пропозиції проведення спільних заходів.

В ході проведення фокус-групи паралельно із фіксуванням всіх висловлювань на диктофон, велись і одночасні записи та конспекти відповідей всіх учасників.

Попри поважний вік учасників другої зустрічі, вони були доволі уважні та стримані і сконцентровані на суті питань, тому обидві зустрічі пройшли у визначений для цього термін. У висловлюваннях всі учасники були відвертими та щирими, не дуже відхилялися від заданої тематики.

Особливістю другої зустрічі стало те, що більшість з учасників скористалася можливістю бути почутими представниками активної громадської організації задля висловлювання своїх побажань на адресу міської влади. Ці звернення стосувалися дотичної до теми розмови проблеми – організації за рахунок бюджетних коштів змістовного дозвілля людей поважного віку в кожному мікрорайоні міста. Представники ГО «УАМН» зауважили на тому, що саме курси громадянської освіти з певного напрямку (щодо механізмів демократії участі, партисипації тощо) можуть бути корисними для людей саме для подальшого застосування набутих знань у вирішенні власних проблем.

Ще дві фокус-групи відбудуться вже в вересні на базі Мелітопольського міського краєзнавчого музею. А комплексний аналіз отриманих результатів буде оприлюднено на сайті та на офіційній сторінці ГО «Українська асоціація міст, що навчаються» у фейсбуці.

ГО «УАМН» висловлює щиру подяку своїм постійним партнерам за надану допомогу в організації такого важливого для розвитку міста дослідження.

Проект «Соціальне підприємство «Центр освіти дорослих» – інструмент реалізації концепції «місто, що навчається» впроваджується в місті Мелітополі та Мелітопольському районі Громадською організацією «Українська асоціація міст, що навчаються» за підтримки DVV International в Україні та сприяння Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.