Освіта дорослих – інструмент розвитку громади

Під такою назвою 09 жовтня 2018 року в конференц-залі Мелітопольського Центру надання адміністративних послуг відбувся Круглий стіл, ініційований Громадською організацією «Українська асоціація міст, що навчаються».

Зустріч у форматі круглого столу з громадськими організаціями, установами та закладами формальної і неформальної освіти, представниками органів місцевого самоврядування і підприємств міста мала на меті налагодження співпраці щодо підтримки розвитку освітніх послуг для дорослого населення.

Цей захід став ще однією можливістю презентувати заходи проекту «Соціальне підприємство «Центр освіти дорослих» – інструмент реалізації концепції «місто, що навчається», який  Громадська організація «Українська асоціація міст, що навчаються»  реалізовує в місті Мелітополі та Мелітопольському районі за підтримки DVV International в Україні та сприяння Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.

До участі у роботі Круглого столу було запрошено представників органів місцевого самоврядування, громадського сектору, соціальних служб, навчальних закладів,  бізнес-сектора. Модератором засідання Круглого столу виступила заступник голови ГО «Українська асоціація міст, що навчаються» Наталя Іванова, яка доповіла про мету та програму проведення засідання і повідомила про діяльність організації у напрямку розвитку освіти впродовж життя та реалізації концепції «місто, що навчається». Вона привітала на засіданні багаторічних партнерів та нових друзів організації, розповіла про важливу та цікаву роботу, яка чекає всіх партнерів попереду. «Наша організація виступає своєрідною платформою для діалогу і співпраці та об’єднання зусиль різних секторів у досягненні прогресу міста на шляху побудови «Міста, що навчається» – наголосила Н.Іванова.

На шляху реалізації своєї мети ГО «Українська асоціація міст, що навчаються»  постійно намагається використовувати не лише досвід місцевих партнерів, а також вивчати і досвід партнерів в Україні та Європі. Так проект, який презентовано на Круглому столі, має на меті «Підвищення якості життя дорослого населення міста Мелітополь та Мелітопольського району шляхом створення та діяльності соціального підприємства «Центр освіти дорослих». В Україні вже існує декілька моделей діяльності Центрів освіти дорослих, в Мелітополі також постало питання про організацію такого Центру.

Тренер ГО «Українська асоціація міст, що навчаються» Тетяна Однорог розповіла про передумови виникнення ідеї проекту щодо відкриття Центру освіти дорослих в нашому місті у форматі Соціального підприємства, про вивчення моделей можливого ефективного функціонування такої інституції на підставі вивчення національного та зарубіжного досвіду.

Подальшим питанням для обговорення стало «Моніторинг вектору змін актуальних освітніх потреб дорослого населення міста та регіону», де  представники ТОВ «Центр стратегічного розвитку територій», централізованої бібліотечної системи міста, БО «Соціальний Фонд» розповіли про результати проведених досліджень освітніх потреб дорослого населення міста та регіону з акцентом на різні цільові групи.

Виступи від представників Таврійського державного агротехнологічного університету, ДНЗ «Мелітопольське ВПУ», Технічної школи стали провідними в дискусії та тему «Розширення спектру освітніх послуг для дорослого населення − важливий крок для закладів професійної освіти та культури і освіти міста на шляху до побудови «міста, що навчається».

Питання «Використання потенціалу провайдерів освітніх послуг для дорослих як інструменту підвищення конкурентоспроможності кадрів на ринку праці та підвищення їх кваліфікації» викликало до виступу представників Центру зайнятості та присутніх представників підприємств міста.

Багато дискусій викликало обговорення питання «Вирішення соціальних проблем шляхом включення вразливих верств населення в процес навчання впродовж життя». Дуже доречними стали виступи представників Мелітопольського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, ГО «Центр розвитку громади», Територіального центру соціального обслуговування Мелітопольської міської ради, Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради, Мелітопольського міського товариства людей з інвалідністю, Мелітопольської установи виконання покарань (№144).

Начальник відділу культури Мелітопольської міської ради, спеціаліст управління освіти, директор Мелітопольського міського краєзнавчого музею на завершення круглого столу торкнулись важливих питань подальшого розвитку неформальної освіти як одного з дієвих напрямків на шляху до сталого розвитку громади.

У підсумку засідання круглого столу було підписано меморандуми про співробітництво між учасниками круглого столу та ГО «Українська асоціація міст, що навчаються». Основні положення меморандуму базуються на тому, що розвиток людського потенціалу громади міста через залучення жителів до процесу навчання впродовж усього життя є визначальним фактором соціальної  згуртованості та економічного зростання міста.

Наступним важливим публічним заходом проекту буде Свято-ярмарок тренінгів і майстер-класів особистісного та професійного розвитку для дорослих, який відбудеться 27-28 жовтня. Ярмарок передбачає проведення упродовж двох днів (субота-неділя) тренінгів і майстер-класів від провайдерів освітніх послуг – тренерів, коучів, бізнесменів як  Мелітополя, так й інших міст України. Минулорічний захід зібрав 327 мешканців та гостей міста, віком від 3 до 78 років, які відвідали 52 активності (тренінги та майстер-класи, ділові ігри тощо), які проводили 29 тренерів із Мелітополя, Запоріжжя та Києва. Тематика навчальних заходів була доволі різноманітною: питання психології особистості, правила та труднощі побудови команди, вміння розв’язання конфліктів, секрети успішної самопрезентації, основи методики навчання дорослих, надання першої медичної допомоги, особливості використання української символіки, майстерність та творчість у створенні предметів інтер’єру з природних матеріалів, основи перукарського мистецтва та багато інших.