Мелітополь отримав Премію ЮНЕСКО за значний прогрес у побудові міста, що навчається

Раз на два роки Інститут навчання впродовж життя ЮНЕСКО призначає міжнародну нагороду, що є визнанням зразкового прогресу, досягнутого містами у сприянні інклюзивної освіти та навчання протягом життя в місцевих громадах. Вона також має на меті публічно обмінюватися передовою практикою, яка може бути використана містами по всьому світу для сталого розвитку шляхом побудови навчальних міст. Для того, щоб претендувати на цю нагороду, міста повинні бути членами глобальної мережі міст, що навчаються, ЮНЕСКО. Нагорода присуджується максимум шести містам в кожному регіоні ЮНЕСКО та одному місту на країну.

У 2019 році  за рішенням Журі Премії ЮНЕСКО для міст, що навчається одним з десяти переможців стало місто Мелітополь як місто досягло зразкових успіхів та виявило наполегливість в сприянні освіті та навчанню впродовж життя на місцевому рівні та вагомі успіхи в перетворенні на місто, що навчається, завдяки значним зусиллям в перепідготовці внутрішньо переміщених осіб.

У червні 2016 року Мелітополь став першим та єдиним на той час містом на пострадянському просторі, що отримало статус члена Глобальної мережі ЮНЕСКО міст, що навчаються.

«Місто, що навчається» – це місто, яке ефективно мобілізує свої ресурси в усіх сферах з метою сприяння інклюзивному навчанню – від базової до вищої освіти; відроджує навчання в родинах і громадах; сприяє підготовці працівників і навчанню на робочому місці; розширює використання сучасних технологій навчання; підвищує якість і забезпечує відповідні результати навчання, а також сприяє формуванню культури навчання впродовж усього життя. Тим самим воно розширює індивідуальні права й можливості, зміцнює соціальну згуртованість, сприяє економічному зростанню й розквіту культури та стійкому розвитку.

Упродовж 2016-2018 років на шляху практичної реалізації концепції «Місто, що навчається» громадськістю та місцевою владою, освітянами і науковцями, представниками бізнесу Мелітополя була виконана значна робота з популяризації освіти впродовж життя та у підвищення освітнього потенціалу дорослого населення у місті.

У жовтні 2016 року було організовано і проведено Міжнародні дні освіти дорослих у Запорізькій області. Одним з головних заходів Днів освіти дорослих стала виставка провайдерів формальної й неформальної освіти для дорослих «Острів скарбів», яка пройшла на головній площі Мелітополя. Починаючи з 2017 року в місті регулярно проводяться масштабні загальноміські освітні заходи, зокрема День кар’єри «Мелітополь – місто кар’єрних можливостей», що є унікальним поєднання ярмарки вакансій та презентації кар’єрних можливостей від провідних компаній міста і регіону; та Свято-ярмарок тренінгів і майстер-класів особистісного та професійного розвитку для дорослих – дводенний марафон освітніх програм для дорослих різного тематичного спрямування.

У жовтні 2017 року місцева влада та громадськість Мелітополя виступила з ініціативою створення Української мережі міст, що навчаються. Основна мета Мережі полягає у координації діяльності українських міст щодо реалізації політики «місто, що навчається».  Декларацію про створення Української мережі міст, що навчаються, підписали представники Мелітополя, Нікополя, Павлограда, Новояворівська та Токмака на Форумі «Міста, що навчаються: нові можливості для розвитку громади», який пройшов під патронатом Національної комісії України у справах ЮНЕСКО.

В місті постійно розширюється спектр освітніх послуг для дорослих, які надаються на базі різних інституцій. Вже багато років в Мелітополі діє «Університет третього віку», при бібліотеках та в музеї проводяться освітні курси та тренінги різного спрямування, а 2018 році для забезпечення системності надання цих послуг створено Центр освіти дорослих.

Мелітополь не зупиняється на досягнутому і продовжує роботу над формуванням культури навчання впродовж життя.